Cupa CEV (volei): Arcada Galați și Dinamo București, în 16-imi (masculin) / Volei Alba Blaj, cu un pas în optimi (feminin)

Arcada Galaţi, campioana României la volei masculin, s-a calificat miercuri, în deplasare, în 16-imile Cupei CEV, deşi a pierdut cu formaţia cehă VK Praga, scor 2-3, în manşa secundă din primul tur al competiţiei de volei masculin.

Scorul pe seturi a fost 25-23, 18-25, 25-17, 19-25, 12-15.

În tur, Arcada Galaţi s-a impus cu 3-1, scor care a ajutat-o la punctajul per total din cele două manşe şi s-a calificat în 16-imi.

Arcada Galaţi a început sezonul în Liga Campionilor, dar a fost eliminată în primul tur de formaţia cehă CEZ Karlovarsko.

Tot miercuri, Dinamo Bucureşti a ajuns şi ea în faza 16-imilor, după 3-1 cu UVC Holding Graz (3-1 în tur).

Scorul pe seturi a fost 20-25, 25-22, 25-23, 25-21.

La feminin, Volei Alba Blaj, vicecampioana en-titre a României, a învins, în deplasare, formaţia ungară Vasas Budapesta, scor 3-1, în prima manşă din 16-imile Cupei CEV.

Scorul pe seturi a fost 25-15, 25-23, 17-25, 25-19.

Manşa retur va avea loc pe terenul vicecampioanei României peste o săptămână.

Câştigătoarea din dubla manşă se califică în optimile de finală ale Cupei CEV.

Volei Alba Blaj ia startul în cea de-a opta campanie consecutivă în cupele europene, în care a jucat finale în fiecare competiţie: Liga Campionilor, Cupa CEV şi Challenge Cup, informează News.ro.