Liga 1: Ghinion pentru Mircea Rednic la debut – Dinamo, egalată de UTA Arad în minutul 96

Dinamo a reușit să oprească seria neagră de șapte înfrângeri consecutive din Liga 1, dar bucuria nu este una completă. Câinii au ratat victoria cu UTA Arad la una dintre ultimele faze: oaspeții au egalat în minutul 96, iar partida din Ștefan cel Mare s-a încheiat 2-2.

A fost meciul de debut pentru Mircea Rednic, antrenor aflat la a cincea aventură pe banca grupării din Ștefan cel Mare (după cele din 2006-2007, 2008-2009, 2015-2016 şi 2018-2019).

Gabi Torje a deschis scorul în minutul 7, iar Deian Sorescu a majorat avantajul din penalti (53′).

David Miculescu a fost eroul oaspeților, „dubla” acestuia lăsând-o pe Dinamo fără o victorie foarte importantă. UTA a obținut remiza dramatic, în minutul 96.

Echipe:

Dinamo:
Iliev – A. Radu, R. Popa, R. Grigore, St. Filip – Itu (Moldoveanu ’67), Răuţă, Bani (Creţu ’46, Dudea ’84) – Torje (Amzar ’83), Ivanovski (Ţîră ’78), Sorescu. Antrenor: Mircea Rednic.

UTA Arad:
Fl. Iacob – Erico, Baravykas (Bustea ’80), Benga, Şliakov – Isac (Miculescu ’46), Batha – Antal (Vorobjovas ’46), Ubbink, Roger – Hora (Dangubic ’46). Antrenor: Laszlo Balint.

De știut:

Din minutul 45+2, arădenii au jucat în inferioritate numerică, după ce Bartha a fost eliminat.

Înainte de startul partidei, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Cătălin Hîldan, cel care a murit pe teren în urmă cu 21 de ani.

În urma acestui rezultat, UTA acumulează 17 puncte și se află pe locul 7, în timp ce Dinamo se află în subsolul clasamentului: pe 15, cu doar șapte puncte.

Ultimul succes al grupării bucureștene datează din data de 2 august 2021, atunci când alb-roșii au trecut cu 3-1 de Academica Clinceni.