LiveBLOG Wimbledon: Irina Begu vs Iga Swiatek 1-6, 0-5

Cel mai echilibrat game de până acum al meciului îi revine până la urmă tot polonezei. Iga a găsit soluțiile mai bune în momentele importante, iar dominarea ei a fost una categorică: 6-1, 5-0.

Se joacă de doar 42 de minute, iar Iga pare scăpată deja în învingătoare: 6-1, 4-0.

Lucrurile încep să devină tot mai clare: Swiatek mai face încă un break (al doilea deja din acest set), iar scorul capătă proporții: 3-0.

Iga rămâne la un nivel înalt, nu ofera cadouri, în timp ce Irina caută în continuare soluții, dar acestea întârzie să apară. Poloneza are deja 2-0 în setul al doilea.

Begu a avut trei șanse de break, dar nu a reușit să convertească vreuna. În aceste condiții, setul merge în statistica polonezei. A fost 6-1 după 26 de minute.

Irina face primul game din această partidă și schimbă acel zero din dreptul ei de pe tabela de marcaj. Swiatek are 5-1. Begu a dat unele semnale pozitivă ca ar intra în meci.

Din păcate, totul se dispută pe repede înainte, iar Irina rămâne cu doar patru puncte câștigate în primele cinci game-uri din acest meci. Swiatek s-a dus deja la 5-0 în primul set.

Swiatek confirmă break-ul de mai devreme și se despinde la 3-0 contra Irinei.

Irina nu este intrată momentan în meci: nu și-a găsit ritmul de la lansare, iar Swiatek a taxa-o de la retur. În plus, Begu a comis și o dublă greșeală (0-2).

Meciul a început cu Iga la serviciu, iar poloneza nu a avut dificultăți în a câștiga game-ul de debut.

Ziua a cincea de tenis de la Wimbledon este deschisă de Irina Begu, sportiva noastră duelându-se cu Iga Swiatek (favorită 7 și campioană la Roland Garros în 2020). Vor mai juca vineri, printre alții, Novak Djokovic, Andy Murray, Garbine Muguruza, Aryna Sabalenka și Karolina Pliskova. Rămâi pe HotNews.ro pentru a fi la curent cu tot ceea ce se întâmplă la All England Club.

Primul meci al zilei de pe Terenul 12 le va aduce față-n față pe Iga Swiatek (favorită 7) și pe Irina Begu (79 WTA).

Irina a bifat la această ediție a opta participare de la All England Club. Cea mai bună performanță rămâne calificarea în turul al treilea (2015 și 2021).

Aflată pe locul 9 în ierarhia WTA, poloneza se află la cea de-a doua participare la Wimbledon (în 2019 a fost eliminată în runda inaugurală). Ea are deja un titlu de Grand Slam în CV: Roland Garros 2020.

De știut:

Begu (79 WTA) și Swiatek (9 WTA) nu s-au mai duelat până acum în circuitul mondial.

Irina a trecut până acum de Katie Volynets (6-4, 7-5, după o oră și 38 de minute) și de Petra Martic (7-5, 6-7(7), 6-3, după două ore și 34 de minute).

De cealaltă parte, Iga le-a învins pe Su-Wei Hsieh (6-4, 6-4, după o oră și 16 minute) și Vera Zvonareva (6-1, 6-3, după o oră și două minute).