LiveBLOG Wimbledon: Ziua optimilor – Swiatek și Sabalenka, în avantaj pe tabelă

Sebastian Korda a câștigat primul set al partidei cu Karen Khachanov, cap de serie numărul 25, scor 6-3.

Ons Jabeur nu dă semne de resemnare după pierderea primului set: sportiva din Tunisia face două brea-uki și conduce cu 3-0.

După ce Ons Jabeur a fost în mare parte la conducerea manșei, Iga Swiatek a avut o revenire spectaculoasă pe finalul setului întâi, unul câștigat de poloneză cu 7-5 (48 de minute.

Jabeur a servit pentru câștigarea setului la 5-4, dar Swiatek a reușit să revină la ultima strigare (5-5).

După 35 de minute, Aryna Sabalenka a câștigat primul set al partidei cu Elena Rybakina, scor 6-3.

Nu a ținut mult bucuria pentru Swiatek: fosta campioană de la Roland Garros și-a cedat încă o dată serviciul. Ons Jabeur are un incredibil simț al anticipației. Jucătoarea din Tunisia traversează cel mai bun moment al carierei.

Aryna Sabalenka și-a pus în evidență returul devastator și a reușit să se distanțeze la 4-2 contra jucătoarei Elena Rybakina.

În game-ul al șaptelea, Swiatek reușește să-și recupereze serviciul pierdut. Campioana din 2020 de la Roland Garros a egalat situația la 3 în primul set

Ons Jabeur a început perfect meciul cu Iga Swiatek, jucătoarea din Tunisia făcând breakul.

Au început meciurile pe terenurile de la All England Club.

Ziua a șaptea de la Wimbledon este una rezervată meciurilor din optimi, favoriții de la feminin și masculin intrând pe rând în scenă. Djokovic, Federer, Medvedev, Barty, Sabalenka, Swiatek și surprinzătoarea Emma Răducanu încearcă să se califice în sferturi. Toate meciurile de luni, 5 iulie, de la All England Club sunt LiveBLOG pe HotNews.ro.