Simona Halep, reverență în fața fanilor după meciul cu Sorana Cîrstea de la Indian Wells. „Este ca acasă”. Ce a spus despre adversara din România

Simona Halep și Sorana Cîrstea au deschis ziua în optimile de finală ale turneului feminin de la Indian Wells. Cele două sportive nu s-au mai înfruntat din anul 2010, când a triumfat sportiva din Târgoviște. Halep s-a impus în două seturi și s-a calificat în sferturi unde o va întâlni pe Petra Martic, care a câștigat duelul cu Liudmila Samsonova.

Simona Halep a câștigat meciul cu Sorana Cîrstea

Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au întâlnit după 12 ani în optimile de la Indian Wells. Jucătoarea din Târgoviște conducea cu 2-1, dar acum scorul între cele două sportive este egal. Simona s-a impus fără prea mari emoții în două seturi și s-a calificat în sferturile competiției.

Primul set a fost la discreția sportivei din Constanța care a condus rapid cu 4-0. Demoralizată, Cîrstea nu a reușit să-și treacă în cont decât un game și Halep s-a impus cu 6-1.

„Sori” a început foarte bine setul doi și a condus cu 2-0, dar rivala a început să alerge mai mult și a preluat conducerea.

Cele două jucătoare au mers umăr la umăr până la 4-4. Finalul a fost dominat de Halep. A câștigat setul de 5-4, iar în ultimul game Cîrstea a făcut o dublă greșeală la 40-40 și a ratat șansa de a obține avantajul. Halep a câștigat game-ul și s-a impus cu 6-4.

Cele două jucătoare s-au salutat protocolar înaintea partidei și au dovedit încă o dată că nu sunt foarte apropiate. La interviul de final, Halep și-a lăudat adversara.

„Nu a fost un meci ușor, e mereu dificil să joci împotriva unei românce, dar am încercat să tratez meciul ca pe unul normal și cred că m-am descurcat destul de bine. M-am simțit încrezătoare pe tot parcursul meciului și am reușit să-l închid în două seturi”, a spus Simona Halep.

În tribune s-au aflat mulți fani români, doar că de data aceasta aplauzele nu au fost pentru Simona Halep, ci pentru ambele sportive.

„M-am simțit foarte bine aici, e ca acasă, a fost o plăcere să joc în fața fanilor. Joc cel mai bun tenis al meu aici”, a mai spus jucătoarea din Constanța.

Halep și-a asigurat prin această victorie 179.940 dolari și 120 de puncte WTA, în vreme ce Sorana a plecat acasă cu 94.575 de dolari şi 65 de puncte WTA.

Sportiva din Constanța a participat prima oară la acest turneu în anul 2011, în anul 2015 a câștigat finala, iar în 2014 și 2018 a ajuns în semifinale.