Sorana Cîrstea, eliminată de Amanda Anisimova în optimile de la WTA Melbourne Summer Set 2

​Parcursul Soranei Cîrstea la „WTA Melbourne Summer Set 2” s-a oprit în optimi, fază a competiției unde sportiva noastră a fost eliminată de Amanda Anisimova.

Locul 39 în ierarhia mondială, Sorana a cedat în două seturi, scor 6-4, 6-1, la capătul unei partide care a durat doar 67 de minute.

Anisimova (78 WTA) a avut un start lansat de meci, sportiva din SUA conducând cu 3-0.

Sorana a avut puterea să revină (a egalat la 3), iar la scorul de 4-4 a ratat o minge de break.

De la acel punct, jocul sportivei noastre s-a prăbușit, Cîrstea mai bifând un singur game până la finalul disputei.

De știut:

Pentru prezența în turul al doilea al turneului de categorie WTA 250, Cîrstea va primi 3.675 de dolari și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Semifinalistă la Roland Garros în 2019, Anisimova va juca în sferturi împotriva învingătoarei din meciul Irina Begu (62 WTA) vs Jasmine Paolini (53 WTA).

WTA Melbourne Summer Set 2 se dispută pe hard în perioada 4-9 ianuarie, competiția face parte din categoria „WTA 250”, iar premiile totale sunt în valoare de $239.477. Principala favorită a turneului a fost Jessica Pegula, sportiva din SUA fiind eliminată în runda inaugurală de către Irina Begu.