Primăria Capitalei suspendă evenimentul ”Străzi deschise” în contextul în care rata de infectare cu virusul SARS-COV-2 a depășit 6 la mie în București. În cadrul evenimentului, mai multe străzi din centrul orașului, printre care Calea Victoriei și Șos. Kiseleff, deveneau pietonale în weekend. ”Apelez la înțelegerea bucureștenilor în legătură cuCiteste pe larg

Potrivit unei noi hotărâri de guvern adoptate joi, certificatul verde COVID va fi obligatoriu şi pentru copiii cu vârsta de la 12 ani, şi nu de la 6 ani, cum era până acum. Totodată, va fi instituită carantina de noapte în weekend. Este interzisă circulaţia persoanelor nevaccinate în afara locuinţei/gospodăriei,Citeste pe larg

Cristina Elena Dinu Astăzi, la #audierea directorului #DSP Bucureşti, dr. Oana Niculescu, în cadrul Comisiei pentru Sănătate și Familie din Camera Deputaţilor. Deși Capitala a ajuns la o #incidența de 5,5 la mie, fiind la un pas de restricții suplimentare, printre care și #ÎNCHIDEREA ȘCOLILOR, instituțiile statului au #refuzat săCiteste pe larg

CSM București, campioana la handbal feminin a României, a bifat prima victorie după trei înfrângeri în grupa A a Ligii Campionilor. Tigroaicele au învins Podravka Koprivnica, scor 36-31. Principalele marcatoare ale CSM Bucureşti au fost Neagu (14 goluri), Arntzen (5), iar de la gazde s-au remarcat Kalaus şi Milosavljevic, câteCiteste pe larg

Preşedintele senatului, Anca Dragu, a confirmat pentru STIRIPESURSE.RO evenimentul rutier şi a spus scurt că toată lumea este teafără, evenimentul fiind unul minor. Ea se afla pe locul din faţă. „A fost testat conducătorul auto, rezultatul fiind negativ. După verificări, autovehiculul care rămăsese pe avarii a fost îndrumat legal”, transmitCiteste pe larg

CSM Bucureşti, ​campioana României la handbal feminin, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia rusă Rostov-Don, în a doua partidă din grupa A a Ligii Campionilor, scor 30-27 (13-9). Principalele marcatoare ale CSM Bucureşti au fost Arntzen – 8 goluri şi Omoregie – 7 goluri. CSM Bucureşti aCiteste pe larg

Un bărbat condamnat de Tribunalul Giurgiu la 10 ani şi 10 luni închisoare pentru trafic de droguri a fost prins, joi dimineaţă, după ce a fost fugărit de oamenii legii pe acoperişurile unor case în Sectorul 5. „În această dimineață, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului BucureștiCiteste pe larg

Colegiul Medicilor din București trage un semnal de alarmă și cere măsuri urgente privind riscul epuizării și chiar ajungerii în burnout a personalului medical aflat în prima linie a luptei împotriva COVID-19, în contextul valului patru al pandemiei. „Ne aflăm în fața unui nou val al pandemiei de COVID-19 –Citeste pe larg