WTA Dubai 2022. Simona Halep a învins-o fără probleme pe Gabriela Ruse. Cu cine va juca românca în sferturi

Simona Halep, numărul 23 WTA, a reușit să se califice în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, după ce a învins-o pe Gabriela Ruse, numărul 59 WTA. Meciul disputat cu adversara sa a fost unul care nu i-a pus mari probleme sportivei din Constanța, care urmează să participe la un meci important în sferturi la Dubai, joi, 17 februarie.

Simona Halep, victorie în fața Gabrielei Ruse, la WTA Dubai 2022

O nouă reușită importantă pentru jucătoarea de tenis din Constanța. Simona Halep a reușit să câștige partida împotriva Gabrielei Ruse, având o victorie după scorul 6-3, 6-2. Meciul dintre cele două românce a durat doar o oră și nouă minute, ambele având egalitate în privința loviturilor câștigătoare (6-6), însă Gabriela a comis o serie de erori neforțate.

Astfel, după această reușită în fața adversarei sale, Simona Halep a obținut a treia victorie clară din confruntările cu Gabriela Ruse, pe care a întâlnit-o la Cluj Napoca (6-1, 6-2) și Melbourne Summer Set 1 (6-2, 6-1). În plus, sportiva din Constanța are la activ 17 victorii consecutive în fața jucătoarelor din România din circuitul WTA. La interviul de pe teren, Simona Halep a recunoscut că, din punct de vedere psihic, meciul nu a fost unul tocmai ușor.

„A fost un meci greu. Şi din punct de vedere psihic, pentru că este foarte târziu, a trebuit să aşteptăm toată ziua să jucăm. Ea este o luptătoarea foarte bună, loveşte foarte tare mingea, aşa că nu e uşor să joci împotriva ei. Dar am mai jucat cu ea de câteva ori şi ştiu ce trebuie să fac. Sunt foarte mulţumită de victorie şi sper ca data viitoare să joc mai bine.”, a declarat Simona Halep, la interviul de pe teren.

Simona Halep o va întâlni pe Ons Jabeur, la WTA Dubai 2022

Cu cine va disputa meciul din sferturi

După victoria în fața Gabrielei Ruse, Simona Halep urmează să o înfrunte pe tunisianca Ons Jabeur, numărul 10 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai. Sportiva a reușit un succes facil în fața americancei Jessica Pegula, numărul 14 WTA, cu un scor 6-3, 6-1. Totuși, Simona Halep și Ons Jabeur s-au mai înfruntat de două ori, în trecut, iar scorul dintre ele este egal.

Jucătoarea de tenis din Tunisia s-a impus în 2018, Beijing, după ce Simona Halep a abandonat la scorul de 6-1. Românca și-a luat totuși revanșa în 2020, la Dubai, în optimile de finală. Meciul dintre cele două sportive a fost un adevărat maraton, scor 1-6, 6-2, 7-6 (7).

„Îmi amintesc că am avut o atmosferă grozavă (la precedentul meci cu Ons Jabeur, la Dubai 2020) şi a fost o plăcere să joc în faţa voastră şi să lupt până la final, sper să nu mai jucăm 7-6 în decisiv, dar o să dau tot ce am mai bun, să încerc să joc cel mai bun tenis”, a declarat Simona Halep, la interviul de pe teren.

Meciul dintre Simona Halep și Ons Jabeur urmează să se dispute joi, după ora 17:00. În sferturile de finală de la Dubai urmează să concureze: Petra Kvitova – Jelena Ostapenko, Ons Jabeur – Simona Halep, Jil Teichmann – Veronika Kudermetova, Marketa Vondrousova – Dayana Yastremska.