Anturajul lui Putin, divizat. Şase dintre oligarhii apropiaţi se opun războiului din Ucraina

Informaţiile au fost dezvăluite de Centrul pentru Combaterea Dezinformarii din cadrul Consiliului Naţional de Securitate şi Apărare al Ucrainei, transmite Ukrinform.
„Sancţiunile occidentale asupra elitei Rusiei, despre care se ştie că este fundamentul puterii Kremlinului, au zdruncinat încrederea oligarhilor ruşi în idolul lor. Până acum, şase oligarhi, cu averi în valoare de 90 de miliarde de dolari, s-au pronunţat public împotriva agresiunii Rusiei în Ucraina. Doar într-o singură zi, activele oligarhilor ruşi s-au redus cu 40 de miliarde de dolari”, se arată în raport.
Sâmbătă, 5 martie, au făcut declaraţii proprietarul Novatek – Leonid Michelson, fondatorul Rusal – Oleg Deripaska, proprietarul Lukoil – Vagit Alekperov, preşedintele Alfa Group – Mikhail Friedman şi partenerul său Petro Aven.
„Dar cel mai vocal a fost celebrul bancher Oleg Tinkov: „Acest lucru (n.r. Războiul din Ucraina) este de neînţeles şi inacceptabil! Naţiunile ar trebui să cheltuiască bani pentru vindecarea oamenilor, nu pentru război”, a spus el într-un comunicat.

SURSĂ ARTICOL

Read More

Reflectorul de Sud

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.