Reprezentativa Senegalului a câştiga în premieră Cupa Africii pe Naţiuni, după ce s-a impus în finala disputată împotriva selecționatei Egiptului, scor 4-2 la loviturile de departajare (a fost 0-0 după 120 de minute). Meciul a avut loc pe stadionul Olembe din Yaounde (Camerun). În minutul 7, Sadio Mane, vedeta senegalezăCiteste pe larg

Camerunul a cucerit bronzul la Cupa Africii pe Națiuni, după ce a revenit incredibil în finala mică disputată împotriva reprezentativei statului Burkina Faso. Meciul de la Yaounde s-a terminat cu scorul de 3-3, iar gazdele competiției s-au impus cu 5-3 la loviturile de departajare. Burkina Faso a condus cu 3-0,Citeste pe larg

Reprezentativa Egiptului s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, competiție care are loc în Camerun, după ce a trecut de selecționata țării gazdă, joi, la Yaounde, scor 3-1 la loviturile de departajare (a fost 0-0 după 120 de minute). La loviturile de departajare, Egipt a marcat prin Zizo, AbdelmonemCiteste pe larg

Reprezentativa Senegalului s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a trecut de selecționata statului Burkina Faso, miercuri, la Yaounde, scor 3-1. Senegal a marcat prin Abdou Diallo (’70), Idrissa Gueye (’76) și Sadio Mane (’87) în timp ce Ibrahim Blati Toure (’82) a punctat pentru Burkina Faso.Citeste pe larg

Egipt și Guineea Ecuatorială s-au calificat în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Coasta de Fildeș, respectiv Mali, miercuri, în optimi. Cel mai interesant duel al zilei a fost câștigat de Egipt în fața Coastei de Fildeș, scor 5-4 la loviturile de departajare (a fost 0-0Citeste pe larg

Maroc și Senegal s-au calificat în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Malawi, respectiv Insulele Capului Verde, marți, în optimi.​ Malawi, naţionala antrenată de Mario Marinică, a fost învinsă de Maroc, scor 2-1, într-un meci disputat la Yaounde. Gabadinho Mhango (‘7) a deschis scorul pentru Malawi,Citeste pe larg

Burkina Faso și Tunisia se vor duela în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Gabon, respectiv Nigeria, duminică, în optimi. Burkina Faso a învins selecţionata Gabonului, scor 7-6 la loviturile de departajare. Bertrand Traore (’28) a deschis scorul pentru burkinabezi, dar naţionala Gabonului a obţinut egalareaCiteste pe larg

Algeria (campioana din 2019) a părăsit încă din faza grupelor Cupa Africii pe Națiuni, după ce a fost învinsă de Coasta de Fildeș, scor 3-1. În ultimele confruntări din grupele competiției au mai obținut victorii Guineea Ecuatorială, Gambia și Mali.Rezultatele înregistrate joi:Coasta de Fildeș vs Algeria 3-1Au marcat: Kessie ’22,Citeste pe larg

Egipt s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, în urma rezultatelor înregistrate miercuri în Grupa D a competiţiei găzduite de Camerun. Rezultatele înregistrate miercuri: Egipt vs Sudan 1-0 A marcat: Abdelmonem ’35 Guinea-Bissau vs Nigeria 0-2 Au marcat: Sadiq ’56, Troost-Ekong ’75 Clasament: 1. Nigeria (6-1Citeste pe larg

Senegal, Guineea și Gabon s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, în urma rezultatelor înregistrate marți în grupele competiţiei găzduite de Camerun. Tot marți, reprezentativa Insulelor Comore a obținut prima victorie în istoria participărilor. Malawi, naţională pregătită de românul Mario Marinică, ocupă locul 3 în GrupaCiteste pe larg

Algeria (campioana din 2019) a fost învinsă de Guineea Ecuatorială, scor 1-0, și se află pe ultimul loc în Grupa E din cadrul Cupei Africii pe Națiuni. Tot duminică, Coasta de Fildeș a obținut doar un rezultat de egalitate împotriva reprezentativei din Sierra Leone, scor 2-2.​ Rezultatele înregistrate duminică: CoastaCiteste pe larg