Cupa Africii pe Națiuni: Burkina Faso și Tunisia, primele echipe calificate în sferturi

Burkina Faso și Tunisia se vor duela în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Gabon, respectiv Nigeria, duminică, în optimi.

Burkina Faso a învins selecţionata Gabonului, scor 7-6 la loviturile de departajare.

Bertrand Traore (’28) a deschis scorul pentru burkinabezi, dar naţionala Gabonului a obţinut egalarea prin autogolul lui Adama Guira (’90+1), deşi juca în zece oameni din min. 67 (eliminat Sidney Obissa), scorul fiind 1-1 atât la finalul timpului regulamentar, cât şi după prelungiri, scrie Agerpres.

Bertrand Traore a ratat un penalti în minutul 18, şutând peste poartă.

Ismael Ouedraogo a transformat penaltiul decisiv la loviturile de departajare.

Arbitrul marocan Redouane Jiyed, neinspirat, după cum relatează AFP, a arătat nu mai puţine de 17 cartonaşe galbene, precum şi unul roşu, a refuzat un gol marcat de gabonezul Boupendza (’41), pentru un ofsaid la limită, fluierând un ofsaid inexistent la acelaşi Boupendza (’90+3), deşi atacantul plecase din propria jumătate de teren.

În celălalt meci disputat duminică, Tunisia a reușit surpriza și s-a impus cu 1-0 în fața Nigeriei.

Golul a fost marcat de Youssef Msakni, în minutul 47.

Nigerianul Alex Iwobi a fost eliminat în minutul 66.

QUARTER-FINALS

The Eagles of Carthage soar through to the final 8⃣ for the fourth successive time uD83EuDD85 uD83CuDDF9uD83CuDDF3 #TotalEnergiesAFCON2021 | #AFCON2021 | #TeamTunisia | @FTF_OFFICIELLE pic.twitter.com/ktJenzRfEB