Conform sondajului de opinie realizat de INSCOP Research la comanda News.ro, aproape trei sferturi dintre români spun că preferă mai mult muzica românească decât cea străină, în creștere cu 10 procente față de 2013.                  Muzică românească VS muzică străină! Întrebați ce preferă mai mult, muzica românească sau […]

Articolul SONDAJ. Trei sferturi dintre români preferă muzica românească, în detrimentul celei străine! apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

Sondajul realizat recent de INS are o componentă ecologistă, pe lângă cea politică, explorând și modul în care românii se raportează la poluare, la energie, dar și la abordări naționalist – conspiraționiste, cum ar fi aserțiunea că România ar fi „groapa de gunoi a Europei”. Astfel, 43.7% dintre români sunt de acord cu afirmația în „foarte mare măsură”, […]

„Viitorul României nu poate fi altul decât pro-european. Am primit, azi, de Ziua Națională a Tineretului, cea mai frumoasă confirmare și mă bucur enorm să aflăm din cel mai recent Eurobarometru, că majoritatea tinerilor români înțeleg și simt beneficiile de care se bucură ca cetățeni europeni. Trei sferturi dintre tineriiCiteste pe larg

Villarreal a reuşit o victorie mare în faţa puternicei echipe germane Bayern Munchen, cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.  Olandezul Arnaut Danjuma (8) a marcat singurul gol al partidei, dar Submarinul galben poate regretaCiteste pe larg

Elina Svitolina s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie „WTA 250” de la Monterrey (Mexic), sportiva din Ucraina trecând în trei seturi de bulgăroaica Viktoria Tomova. Elina SvitolinaFoto: Twitter – Abierto GNP Seguros Svitolina (15 WTA), care a declarat că va dona toate câştigurile obţinute la aceastăCiteste pe larg

Egipt și Guineea Ecuatorială s-au calificat în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Coasta de Fildeș, respectiv Mali, miercuri, în optimi. Cel mai interesant duel al zilei a fost câștigat de Egipt în fața Coastei de Fildeș, scor 5-4 la loviturile de departajare (a fost 0-0Citeste pe larg

Burkina Faso și Tunisia se vor duela în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Gabon, respectiv Nigeria, duminică, în optimi. Burkina Faso a învins selecţionata Gabonului, scor 7-6 la loviturile de departajare. Bertrand Traore (’28) a deschis scorul pentru burkinabezi, dar naţionala Gabonului a obţinut egalareaCiteste pe larg

​Politehnica Timișoara (din Liga 2) a reușit surpriza zilei în Cupa României: s-a calificat în sferturi după ce a învins echipa Rapid București, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Gerbi (’21) și Ursu (’71). Echipele calificate în sferturile de finală: ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, CSU Craiova, FCCiteste pe larg