Simona Halep, victorie superbă în faţa lui Beatriz Haddad Maia. Cine va fi următoarea adversară a sportivei la Australian Open

Simona Halep, locul 15 WTA, a obținut astăzi, 20 ianuarie, o victorie importantă în fața braziliencei Haddad Maia, locul 30 WTA, în turul trei la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Românca și-a învins adversara cu scorul de 6-2, 6-0. Iată cine va fi următoarea adversară a sportivei noastre!

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Australian Open

Simona Halep, în vârstă de 30 de ani, a obținut o victorie superbă astăzi, 20 ianuarie, la Australian Open. Sportiva noastră a reușit să o învingă pe brazilianca Haddad Maia, în vârstă de 25 de ani, cu scorul de cu 6-2, 6-0.

Românca a reușit să-și confirme statutul de favorită după doar o oră și 6 minute. Simona Halep nu i-a dat nicio șansă adversarei sale. Românca a condus în primul set cu 3-0, după ce a reușit un break. Simona nu a avut nicio emoție, iar în final a reușit să-și adjudece primul set cu 6-2.

În cel de-al doilea set, lucrurile au stat aproape identic. Simona Halep a ajuns rapid la 3-0. Ulterior, românca a ridicat scorul la 4-0, câștigând game-ul de serviciu. La 5-0, sportiva noastră a mai reușit un break de senzație și a câștigat setul cu 6-0. Astfel, Simona Halep avansează triumfătoare în turul 3.

„A fost un meci frumos înaintea mea. Am fost ajutată să mă concentrez”,  a declarat Simona Halep, după meci.